środa, 9 maja 2012

Bodo Kox i jego kino alternatywne

Bodo Kox to jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie kina niezależnego. Urodzony w 1977 roku we Wrocławiu Bartosz Koszała z wykształcenia jest dziennikarzem, jednak jego prawdziwą pasją od zawsze było kino. Daje temu wyraz zarówno jako sprawny scenarzysta, reżyser, a nawet aktor. Nieobce mu są także happeningi, dzięki którym również zyskał miano czołowego przedstawiciela polskiego offu.
Bodo Kox ściśle współpracuje z innymi przedstawicielami kina offowego w Polsce, gościnnie grywając w rozmaitych produkcjach, a także współtworząc scenariusze i dialogi. Jako aktor zdobył cenne wyróżnienie - statuetkę OFFskara 2005 przyznaną w kategorii najlepszy aktor (za rolę w Krwi z nosa).
Jako reżyser Bodo Kox znany jest z takich produkcji jak Silverman (2004), Marko P. i złodzieje rowerów (2005), Sobowtór (2006) i Nie panikuj (2007). Zwłaszcza drugi w kolejności film skupił na sobie uwagę widzów i krytyków, zbierając bardzo dobre opinie zarówno od jednych jak i drugich co nie jest rzeczą powszechnie spotykaną w środowisku nurtu niezależnego. Marko P. i złodzieje rowerów to podszyta humorem opowieść o miłośniku kolarstwa, któremu ktoś kradnie ukochany rower. Bohater rozpoczyna poszukiwania zaginionego skarbu. Sama fabuła oraz tytuł filmu w zawoalowany sposób nawiązuje do arcydzieła włoskiego neorealizmu Złodzieje rowerów (1948) reżyserii Vittorio de Sici. Nie jest to przypadek, gdyż Bodo Kox jest artystą świadomym, który w swoich filmach oraz odgrywanych rolach często przemyca aluzje do kina i sztuki popularnej, puszczając tym samym oko do co bardziej kompetentnych widzów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz